Co je Nová šichta?

Program pro odcházející zaměstnance OKD, který nabízí pomocnou ruku
při hledání nového profesního uplatnění.

Aktuality

Bývalí paskovští horníci se školí na programátory

Bývalí paskovští horníci se školí na programátory 31.5.2017

OSTRAVA  – Čtyři bývalí zaměstnanci Důlního závodu 3, které oslovily programátorské kurzy pořádané v lokalitě Chlebovice, začali s tříměsíční intenzivní výukou tohoto oboru v Centru celoživotního vzdělávání na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Tomáš Hisem, Jaroslav Muta, Rostislav Rozbroj a Miroslav Adamec zvládli první ze série zkoušek v projektu nazvaném Razíme cestu uskutečňovaném i za pomocí programu Nová šichta.

„Za všechny horníky v kurzu můžu říci, že si vedeme dobře,“ nechal se slyšet Hisem, jenž pracoval jako technik v paskovském provoze rubání. Ten také překvapil své lektory, když absolvoval náročnou přípravu a samostudium na svém chytrém telefonu. Rozbil se mu totiž notebook.

„Z mého pohledu tady probíhá přeměna z těch černých důlních krtků na programátory,“ uvedl někdejší revizní zámečník centrální strojní údržby. Začínat po řadě let na šachtě v úplně jiném oboru podle něj dokáže zvládnout snad každý. „V kurzu je pro mne nejtěžší logika, pochopení principů programovacích jazyků,“ vysvětlil s tím, že určité znalosti počítačů měl od první poloviny 90. let.

Rostislav Rozbroj naopak začínal s programováním od nuly. „Člověk musí chtít. Když jsem zjistil, že Paskov končí, pomalu jsem se už připravoval na změnu profese. Pak přišla možnost zajít do kurzu přímo na šachtě. A to mne oslovilo. Zpočátku jsem se učil podle videa,“ konstatoval bývalý zaměstnanec OKD, jenž v dole působil jako vybavovač, zámečník v rubání i pomocník vrtmistra.

Účast chlapů ze šachty v intenzivním kurzu programování považoval prorektor VŠB-TUO Petr Noskievič za symbolickou. „Škola, která nabízí hornické studijní obory, nyní pomáhá horníkům, kteří vyfárali naposledy, aby začali někde jinde,“ vysvětlil.

Celý projekt Razíme cestu vymyslela a zaplatila společnost LMC provozující mj. portály jobs.cz a práce.cz. Její zástupce Tomáš Ervín Dombrovský podotkl, že úspěšné absolventy současného kurzu čeká stáž v IT firmách. „Jen na Ostravsku jsou v tomto oboru stovky volných pracovních míst,“ zakončil.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.