Co je Nová šichta?

Program pro odcházející zaměstnance OKD, který nabízí pomocnou ruku
při hledání nového profesního uplatnění.

Aktuality

Kdo je ze šachty naučený robit, neměl by se ztratit

Kdo je ze šachty naučený robit, neměl by se ztratit 21.10.2014

Ivan Jekielek dokázal zužitkovat své návyky získané při podávání rubáňových výkonů následně při podnikání.

 

Hranice hornického kraje překročila pověst dobročinného festivalu RockTherapy i heavymetalové skupiny Ahard, která na něm pravidelně vystupuje. Už méně lidí má ale ponětí, že pod obojím je podepsaný bývalý havíř z rubání na Fučíku, jenž se charitou či hudbou svým způsobem odreagovává od podnikatelských aktivit. 

„Osmihodinová šichta? To jsem už dlouho nezažil. Není pro mě až tak neobvyklé dělat i deset hodin denně,“ rozhovořil se Ivan „Jeki“ Jekielek z Orlové, který po maturitě na karvinské strojní průmyslovce a vojně nastoupil na tehdejší Důl Fučík 5. Nejprve na centrální odtěžení, a pak do rubáňového kolektivu hlavního předáka Jaroslava Blagy. Později působil jako mistr na kališti York v Havířově-Suché pro společnost OKD, Doprava.

„Už děda fárající kdysi na Gottwaldu říkával, že začátky jsou všude těžké. Nejenom na šachtě. Ale jestliže je člověk zvyklý v havírně podávat v kvalitním kolektivu slušné výkony, neměl by se ztratit ani jinde v životě a samozřejmě ani nové profesi,“ podotkl Jekielek, jehož podnikání svého času spočívalo v obchodování v oblasti úpraven vody a čističek odpadních vod. Nyní se pohybuje v rostoucí, hektické sféře telekomunikací.

„Když se vám podaří zorientovat v branži, poctivě a pilně pracovat, dokážete si taky vydělat,“ nechal se slyšet Jekielek, do jehož života se vrátila po několikaleté přestávce i muzika. A to ta tvrdá hardrocková a heavymetalová, které propadl už v 80. letech minulého století v Havířově, kdy hrával na kytaru v kapelách Paragon či Metan.

Z živnostníka se měnil Jekielek v kytaristu i v tomto tisíciletí v partě Knock Out s kapelníkem Jiřím Tekelim, který kopal uhlí na Fučíku 1. A chlapy ze šachet – Bohumíra Žídka, kombajnéra v rubání na Lazech, či Víťu Sargánka z důlní dopravy z Lazů a ČSA - má jako spoluhráče od roku 2007 v Ahardu, jenž má na kontě dvě CD. „Teď se budeme po práci zavírat na tři měsíce do studia a natáčet třetí,“ podotkl někdejší horník.

A protože „Jekimu“ ani spoluhráčům není lhostejný osud jiných, dokázali si kromě své práce a hudby udělat čas ještě na pořádání orlovského RockTherapy. „V srpnu jsme zde vystoupili se zpěvačkou Tanjou, kterou od letoška doprovázíme,“ poznamenal Jekielek s tím, že za šest let na charitativní akci vybrali přes čtvrt milionu korun, které putovaly k potřebným.

Radek Lukša

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.