Co je Nová šichta?

Program pro odcházející zaměstnance OKD, který nabízí pomocnou ruku
při hledání nového profesního uplatnění.

Aktuality

Mladému podnikateli pomohla Nová šichta

Mladému podnikateli pomohla Nová šichta 4.3.2016

Společnému programu OKD a Nadace OKD pod názvem Nová šichta se daří. Dalším z řady spokojených bývalých zaměstnanců naší těžební společnosti je Lukáš Koňařík. Ten začal pracovat v OKD před šesti lety jako operátor SAP v mechanické dílně lokality ČSA DZ 1, později na stejné pozici na severní lokalitě DZ 2. „Jen s tím rozdílem, že jsem už nevyřizoval objednávky pro povrch, nýbrž pro chlapy v podzemí,“ přibližuje Koňařík s tím, že následně se přesunul do budovy na Darkově „pod křídla“ současného výkonného ředitele Antonína Klimši do Centra nákupu.

Proč jste se nakonec rozhodl opustit OKD?
Během roku 2014 mělo dojít k restrukturalizaci. A protože jsem relativně mladý a nebál jsem, že bych se svými zkušenostmi nenašel práci, tak jsem se rozhodl dobrovolně odejít. Okamžitě jsem si začal shánět práci a navázal první kontakt s paní Michaelou Kühtreiberovou z programu Nová šichta. 

Co všechno jste probírali a s čím vám pomohla?
Především jsme společnými silami upravili můj životopis, tím jsme začali. Potom mě připravila na vstupní pohovory. Ozvala se mi jedna velká firma z Ostravy, prošel jsem oběma koly pohovorů a přijali mě. Ale během chvíle se tam vyskytly problémy, které se mi nelíbily, a ještě ve zkušební době jsem odešel.

Kdy jste poprvé pomyslel, že byste mohl začít podnikat?
Hned od první chvíle, kdy jsem s firmou v Ostravě rozloučil. Ale protože jsem o podnikání nic moc nevěděl, tak jsem se znovu ozval paní Kühtreiberové. Navíc jsem si na Úřadu práce zažádal o šestitýdenní rekvalifikační kurz s názvem Základy podnikání a navázal spolupráci s paní Vojtkovou z Nové šichty, která má na starost program „Podpora podnikání“. Po úspěšném absolvování kurzu jsem si zažádal o dotaci z Úřadu práce na rozjezd podnikání.

Kdy k vám dorazili první návštěvníci?
S přítelkyní jsme si dali předčasný dárek k Vánocům, protože jsme otevřeli během prosince minulého roku. Za tuto krátkou dobu jsme si už našli i několik stálých zákazníků.

Co všechno zákazníkům nabízíte?
Koncept obchodu, který se nachází v Orlové u Centrumu nedaleko kina Vesmír, je takový, že prodáváme deskové stolní hry. Také je možnost si u nás pár her za poplatek i zahrát. To samé platí v případě herní konzole Xbox a samozřejmostí je i drobné občerstvení. Do budoucna bych tady chtěl pořádat různé turnaje, především v oblíbené světoznámé sběratelské karetní hře Magic: The Gathering.

Nabízí se otázka, proč jste se v době elektronických vymožeností rozhodl otevřít obchod s deskovými hrami?
Tíhnu k tomu už od dětství, kdy jsem chodil do turistického oddílu. Několik jejich členů se tím začalo zabývat, začali vést kroužky a jeden z nich je v současné době obchodním zástupcem jedné z firem, která tyto deskové hry distribuuje.

Máte svou oblíbenou hru?
Nevím, jestli oblíbenou, ale začínal jsem s hrou „Osadníci z Katanu“. Her je tolik, že je opravdu těžké vybrat tu nejoblíbenější. Každá má to svoje.

Můžete na závěr něco poradit zaměstnancům OKD, kteří řeší nebo budou řešit, co dál?
Určitě, aby se toho nebáli a pokud se dostanou do situace, že opustí šachtu z jakéhokoliv důvodu, ať se nebojí oslovit Novou šichtu. Už jen z toho důvodu, že jim tam pomůžou v první řadě s úpravou životopisu tak, aby byl pro případného zaměstnavatele atraktivní. Důležitá je také příprava na pohovor, a to po všech stránkách, to znamená i po té psychologické.

 

Lukáš Koňařík pohledem Michaely Kühtreiberové

„Lukáše Koňaříka mohu popsat jako aktivního klienta, který se nebál nové životní události, ale bral ji jako výzvu. Vždy chtěl být dobře připraven na možné situace a také proto uspěl hned u prvního zaměstnavatele. Nevzdal se znovu, když se po nějaké době opět ocitl v podobné situaci, kterou jsme situaci opět společnými silami řešili. V současné době vnímám pana Koňaříka jako spokojeného člověka, který si splnil svůj životní sen – pracuje v oboru, který jej naplňuje. Za jeho úspěchem vidím velkou snahu, schopnost se postavit situaci čelem a umění jednat a rozhodnout se v pravý okamžik.“

Adam Januszek

 

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.