Co je Nová šichta?

Program pro odcházející zaměstnance OKD, který nabízí pomocnou ruku
při hledání nového profesního uplatnění.

Aktuality

Nezůstat jako poslední lopata

Nezůstat jako poslední lopata 14.1.2015

Člověk nemusí mít kdovíjaké vzdělání, stačí, když nechce zůstat jako poslední lopata! Takové je krédo Vratislava Bačáka z Havířova, jenž čtvrtým rokem vede největší kryté sportoviště ve městě – Víceúčelovou halu v Těšínské ulici v Podlesí. Pod sebou zde má přibližně tolik lidí, jako dříve v přípravářském kolektivu na Dole Dukla, kterému předákoval.

„Cílevědomost? Asi ano, byť jsem nad tím nikdy moc nepřemýšlel. Ale začalo to už na vojně, kde jsem sloužil u mostní roty, stoupal jsem po funkcích až po zástupce jejího velitele,“ uvedl Bačák vyučený pro VOKD. Za sebou má jednadvacet odfáraných let na Dukle, kam nastoupil k tehdejší hvězdě razičů Walteru Vitáskovi. V prvních týdnech dělal obyčejného hlídače pásů.

Časem se přes dopraváře, čelbového a kombajnéra vypracoval až na post hlavního předáka a zůstal jím do vyřazení. „Jako bývalému havíři se mi robota nesháněla snadno. Pobyl jsem na pracovním úřadě, jezdíval autem pro jeden supermarket a vyráběl plastová okna,“ vzpomínal na mezidobí před nástupem k Správě sportovních a rekreačních zařízení Havířov v roce 2003.

A situace se opakovala – nejprve působil jako údržbář a rolbou ošetřoval ledovou plochu, pak povýšil na šéfova zástupce. „Když nastoupil v roce 2012 jako ředitel SSRZ Václav Wicher, jmenoval mě vedoucím víceúčelové haly, pod níž spadá také bowling a minigolfové hřiště u nemocnice,“ konstatoval Bačák, k jehož podřízeným teď patří i osm dalších vysloužilých důlních zaměstnanců Dukly.

„Mám tu bývalého vedoucího větrání, hloubiče jam, elektrikáře, přípraváře … Všichni máme ze šachty zažité časné vstávání a stále to praktikujeme,“ dodal vedoucí víceúčelové haly s tím, že chlapům z havírny je kromě časných příchodů na pracoviště společná také disciplína. A s tím se shoduje i ředitel SSRZ Václav Wicher, jenž si někdejší havíře nemůže vynachválit.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.