Co je Nová šichta?

Program pro odcházející zaměstnance OKD, který nabízí pomocnou ruku
při hledání nového profesního uplatnění.

Aktuality

Nová šichta na filmovém plátně, přerod horníka v programátora

Nová šichta na filmovém plátně, přerod horníka v programátora 24.6.2021

OSTRAVA – Konkrétní úspěšný výsledek programu společnosti OKD pomáhajícího hledat lidem ze šachet uplatnění na trhu práce si odbyl premiéru i na filmovém plátně! Nová šichta totiž pojmenovali tvůrci dokument o přerodu někdejšího technika rubáňového úseku Tomáše Hisema v programátora, takzvaného „ajťáka“.
„První produkce pro veřejnost proběhla v domovské Ostravě ve středu 23. června a den nato dokumentární film nazvaný Nová šichta vstoupil oficiálně do kin,“ sdělila Hedvika Petrželová za realizační tým. Ten ostatně dostal za časosběrný snímek (začínající na dole v Chlebovicích, pokračující na kurzu na VŠB-TUO a finišující v nové práci v Mariánských Horách) v oboru více uznání: Hlavní cenu Česká radost i Cenu diváků na MFDF Jihlava 2020, Cenu Innogy za objev roku České filmové kritiky 2021 či dvě ocenění na MFF v Lipsku.
„Hlavní hrdina, temperamentní horník, Ostravák, fanoušek fotbalového Baníku i punkového Visacího zámku, který strávil čtvrt století pod zemí, se po uzavření Dolu Paskov nehodlal jen tak vzdát,“ popisoval příběh režisér Jindřich Andrš. Ten s kamerou sledoval Hisema na cestě životem – a jeho vyrovnáváním se se změnou profese na naprosto neznámém pracovním trhu – skoro čtyři roky.
Na počátku byla přitom právě Nová šichta OKD, která Tomáši Hisemovi vytvořila příležitost seznámit se s programováním i absolvovat rekvalifikaci v IT oboru. V rámci aktivit Nové šichty byla, mimo řadu jejich dalších počinů, právě podpora rekvalifikačního kurzu zaměřeného na programování, který byl, po prvotním úvodním školení na dole Paskov, realizován na Vysoké škole báňské v Ostravě. Jednalo se o projekt „Razíme cestu“, iniciovaný společností LMC s.r.o. Nová šichta společnosti OKD, a.s. byla a je otevřena všem novým, unikátním myšlenkám.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.