Co je Nová šichta?

Program pro odcházející zaměstnance OKD, který nabízí pomocnou ruku
při hledání nového profesního uplatnění.

Aktuality

Nová šichta s novou koncepcí

5.9.2016

KARVINÁ – Burza práce. Tuto internetovou aplikaci spuštěnou v červnu považují v programu Nová šichta za největší úspěch poslední doby. Dává konzultantům více prostoru a času, který věnují klientům hledajícím další uplatnění nebo připravujícím se na pracovní pohovor. A toto je také stěžejním cílem, jak zdůrazňuje Markéta Klopcová, kterou jsme oslovili.

Co je nového a zásadního v Nové šichtě?

Především to, že v brzké době budeme moci klientům v rámci osobních setkání představovat v elektronické podobě veškeré nabídky práce partnerských zaměstnavatelů. Zatím se naše aplikace věnuje evidenci klientů, nicméně časem se změní v elektronický katalog nabídek volných pracovních míst a zároveň databázi klientů Nové šichty. K té budou mít přístup i zaměstnavatelé, aby si zjistili údaje potřebné pro výběr vhodného kandidáta. Jedná se primárně o informace o vzdělání, praxi či dosažených kvalifikacích klienta. Veškeré údaje budou před vložením do databáze klientem zkontrolovány a případně doplněny o oblasti či pozice, které preferuje. Pokud zaměstnavatel najde odpovídající profil, provede u něj rezervaci. Úkolem Nové šichty pak bude denně kontrolovat seznam rezervací a kontaktovat klienty s pracovními nabídkami. Nabízíme jim také pomoc při zřízení a obsluze e-mailové schránky, která je v dnešní době s hledáním práce neodmyslitelně spojena.

Kolika lidem jste našli další uplatnění?

Předem je zapotřebí zdůraznit, že náš program není výhradně o hledání nových pracovních míst. Byť je to jeho hlavním smyslem. Novou šichtu ale kontaktují i klienti žádající například jen pomoc s vypracováním životopisu či vyřízením rekvalifikačního kurzu. Poskytujeme jim různé potřebné informace. Za dva roky fungování Nové šichty – včetně jejího působení pod Nadací OKD v rámci podprogramu S nadací za prací – prošlo naší databází už 129 lidí.

A jak se k Nové šichtě staví partneři?

Zájem zaměstnavatelů je stále veliký. V současnosti jich máme nakontaktováno přes stovku. Mnozí nabízejí více pozic a díky novému systému bude jistota, že nabídky budou stále aktuální. Nová životní etapa může přinést problémy spojené nejen s hledáním práce, ale také s narušením finanční stability či partnerských vztahů, proto jsme také navázali kontakty s oborníky na tuto problematiku – Slezskou diakonií pro Karvinou, Havířov, Ostravu a s Centrem nové naděje pro Frýdecko-Místecko. V rámci podpory podnikání je partnerem město Karviná, které se Slezskou univerzitou provozuje Business Gate pomáhající začínajícím podnikatelům. Běží spolupráce s Jednotným kontaktním místem Živnostenského úřadu Magistrátu města Ostravy. To nabízí bezplatné konzultace a odbornou pomoc pro zájemce o podnikání v EU, Evropském hospodářském prostoru a ve Švýcarsku.

Pro uvolňované zaměstnance Nová šichta připravila příručku, která obsahuje návod, co musí v dané situaci podniknout ve vztahu k úřadům státní správy. Lidé v ní najdou také informace o základních nárocích vyplývajících z kolektivní smlouvy a ze zákona, rady pro hledání práce a užitečné kontakty. Do budoucna chceme přiblížit služby Nové šichty i bývalým zaměstnancům z Frýdku-Místku a okolí tím, že budou moci navštívit konzultanta Nové šichty přímo na Důlním závodě 3 v lokalitě Staříč.
Radek Lukša

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.