Aktuality
Nová šichta: Uplatnění pomohla najít už bezmála 90 lidem z OKD
1.5.2017Čtyři bývalí horníci také v rámci programu Razíme cestu nastoupili na VŠB-TUO do čtvrtletního kurzu, aby se stali programátory
STAŘÍČ – Okolo devadesáti někdejších zaměstnanců OKD našlo do poloviny dubna nové uplatnění buď přímo prostřednictvím Nové šichty (NŠ) nebo za jejího přispění – zejména díky pomoci při sestavení životopisu či poskytování poradenství. Informovala o tom manažerka programu Markéta Klopcová, jež se klientům věnuje s Věrou Procházkovou v Závodě Útlum- Jih v lokalitě Staříč.
„Naposledy se podařilo zaměstnat Danu Škapovou, bývalou soustružnici Závodu servisních služeb. V květnu nastoupí do společnosti Olmex – Kal v průmyslové zóně v Ostravě-Hrabové opět do svého oboru, jako obráběčka kovů,“ popsala Klopcová.
Osobně pak byl pracovnicím NŠ nedávno poděkovat Vojtěch Škultety, který v Důlním závodě 3 dělal revizního zámečníka v úseku příprav P1. „Nyní jezdí s vysokozdvižným vozíkem ve firmě Sungwoo Hitech taktéž v Hrabové. A právě on byl příkladem toho, že ten přechod ze šachty jde. V hledání práce byl velmi aktivní, pravidelně jsme spolu řešili jak nabídky spolupracujících zaměstnavatelů, tak i pracovní nabídky, které si pan Škultety našel sám. Výsledky osobních pohovorů se pak lišily – přes ty negativní až po ty, u kterých mu to nevyšlo ze zdravotních důvodů, kvůli obsazenosti pozice, anebo se mu samotnému nezdály podmínky na pracovišti. Nakonec se zařadil do projektu Outplacement uskutečňovaným úřadem práce a udělal si kurz na vysokozdvižný vozík,“ pokračovala manažerka programu.
„Momentálně kontaktujeme všechny klienty NŠ a zjišťujeme zpětnou vazbu – to znamená, zda mají stále o naše služby zájem, nebo zda chtějí svou evidenci ukončit. S ostatními zájemci plánujeme osobní schůzky a aktualizujeme naši databázi,“ vysvětlovala Klopcová s tím, že další aktivity konzultantů se nyní zaměřují zejména na řešení nabídek práce zaměstnavatelů konkrétním klientům NŠ. Ta má v databázi stále okolo dvou set klientů.
Co se potenciálních zaměstnavatelů týká, NŠ pozastavila spolupráci s novými firmami. To znamená, že vyhledávat vhodné kandidáty mohou v její aplikaci Burza práce už jen stávající partneři programu, kterých je rovných šedesát. Skončily i prezentace zaměstnavatelů přímo v DZ 3, přičemž na té poslední se představila společnost Třinecké železárny, která svou nabídkou zaujala okolo patnácti lidí. O bývalé zaměstnance OKD každopádně podle Klopcové zájem je – jen ve velikonočním týdnu se ozvaly dva podniky z Opavy. Ostroj poptával nové síly na devět pracovních pozic a Fermont například autojeřábníky pro práci na území celé republiky.
Naopak, pozic pro techniky i ženy je, co se nabídek spolupracujících zaměstnavatelů týče, v regionu zoufale málo.
„Největší zájem ze strany zaměstnavatelů je o elektrikáře, zámečníky, svářeče, obsluhu CNC obráběcích strojů, dělníky do výroby a na stavby. Jedna z posledních firem, která náš program kontaktovala, sháněla pracovníky na stavbu studen. Naše práce tedy stále pokračuje, jsme k dispozici jak pro bývalé zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele. Pobočka NŠ funguje také v Karviné,“ upřesnila manažerka NŠ.
„Registroval jsem se do NŠ proto, abych neseděl doma na zadku,“ komentoval, jak jinak než po hornicky, svou účast v programu někdejší vedoucí paskovského rubáňového úseku T1 Libor Nevařil. Podobného názoru byl také Rostislav Žurek, který dělal v DZ 3 figuranta u důlních měřičů.
Za spolupráce NŠ, společnosti LMC prosazující změny na českém trhu práce a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava začala i další fáze projektu Razíme cestu, který má z horníků udělat programátory. Čtyři bývalí zaměstnanci DZ 3 – Tomáš Hisem, Jaroslav Muta, Rostislav Rozbroj a Martin Adamec – předposlední dubnový pátek nastoupili do intenzivního čtvrtletního kurzu v Centru celoživotního vzdělávání VŠB-TUO. Pokud ho zvládnou, čeká je stáž ve firmách zabývajících se informačními technologiemi.