Co je Nová šichta?

Program pro odcházející zaměstnance OKD, který nabízí pomocnou ruku
při hledání nového profesního uplatnění.

Aktuality

Razíme cestu k nové práci

16.12.2016

V jedné z lokalit Dolu Paskov, v Chlebovicích nedaleko Frýdku-Místku, proběhlo unikátní školení. 17 lidí z těžební společnosti OKD, většinou horníků, se v rámci pilotního projektu společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz, školilo v základech programování. Po prvním dnu s programovacími nástroji zvládli vytvořit jednoduché webové stránky i vlastní piškvorky. Těm, kteří budou chtít svou kariéru v oblasti IT rozvinout, LMC zajistí navazující školení, díky kterému za několik měsíců mohou začít programovat. Těm nejlepším navíc nabídne stáž.

Důvod pro přeškolování je jasný: zatímco v dolech práce ubývá, v oblasti informačních technologií je jí stále více. Chybějí nejen vysokoškolsky vzdělaní analytici, softwaroví architekti a seniorní designéři, ale i nejběžnější programátoři a kodéři. V tuto chvíli je na severu Moravy v IT přes 300 otevřených pozic, na každý inzerát tu přitom firmy obdrží v průměru jen 9 reakcí zájemců, což je oproti ostatním oborům a profesím velmi málo. Řada firem tu navíc otevírá své nové pobočky a zvyšuje počet příležitostí pro vývojáře v kraji.

„Pokud už naši zaměstnanci opouštějí doly, obvykle směřují do výroby, do dalších průmyslových podniků. Nicméně možnost přesměrovat naše pracovníky do takového oboru jako IT nám přijde natolik snová, že jsme tuto myšlenku rádi podpořili. Zároveň jsme přesvědčeni, že to může být jedna z alternativ pro zaměstnance, kteří mají nějaké zdravotní omezení,“ uvádí Markéta Klopcová z Nové šichty, outplacementového programu společnosti OKD.

“Nikdo z nás nemá jistotu, že bude celý život pracovat v zaměření, které před lety vystudoval. Řada profesí a činností zaniká, některé přebírají nové technologie, jiná povolání naopak neustále vznikají. I v rámci zdánlivě ustálených profesí dochází k postupné proměně jejich náplně. Trend je jasný. Dnes nepotřebujeme tolik horníků, zato lidí v IT máme veliký nedostatek. Chceme ukázat, že posun tímto směrem jde prakticky v jakémkoli věku a z jakéhokoli předchozího zaměření. Opravdu skoro každý, kdo má chuť a výdrž, může zásadně změnit kariéru,” vysvětluje pozadí projektu Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC. „Pokud se nám podaří změnit život byť jen jedinému horníkovi, budu považovat naši misi za úspěšnou.“

„Aktivity naší organizace, jako jsou workshopy, kurzy, setkávání, letní školy a přednášky, se snaží přilákat více žen a dětí k oboru informačních technologií. Všechny, které projeví zájem o změnu kariéry a věnují čas vzdělávání, si práci v oboru ihned najdou. Práce s horníky je krok do neznáma, ale je to výzva, které si vážíme. Věříme, že to bude podobná zkušenost a absolventi si najdou práci obratem,“ přeje účastníkům Dita Přikrylová, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace Czechitas, která si vzala na starost náplň školení.

Po pilotním jednodenním kurzu vybraní zájemci mohou nastoupit do několikaměsíčního programu ve spolupráci s Centrem celoživotního vzdělávání VŠB-TU v Ostravě, kde na náklady LMC absolvují výuku v oblasti kódování webu a práce v MySQL a PHP. Tyto dva programovací jazyky patří k základním požadavkům na začínajícího programátora. Pokud programem projdou úspěšně, mohou získat stáž v nové ostravské pobočce LMC, nebo u místních partnerů.

Společnost LMC, do jejíž rodiny patří například portály Jobs.cz, Prace.cz, Seduo.cz, EasyTask.cz nebo mobilní aplikace Práce za rohem, už dvacet let prosazuje změny na českém trhu práce. Snaží se o neustálé zlepšování podmínek pro zaměstnance, rozšiřování možností pružnější a svobodnější práce, ale také zodpovědnosti za vlastní kariéru, a to především skrze celoživotní vzdělávání.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.