Co je Nová šichta?

Program pro odcházející zaměstnance OKD, který nabízí pomocnou ruku
při hledání nového profesního uplatnění.

Aktuality

Uplatnění hledá po čtyřiceti letech práce v těžební firmě

Uplatnění hledá po čtyřiceti letech práce v těžební firmě 10.8.2016

První kroky po propuštění vedly na úřad práce, další pak do kanceláře Nové šichty, uvedl někdější darkovský dipečer Vladislav Marosz

HAVÍŘOV– Čtyřicet let na šachtě, z toho pětadvacet ve funkci dispečera oddělal Vladislav Marosz z Havířova. Před časem skončil v OKD z organizačních důvodů a další uplatnění mu pomáhá najít program Nová šichta.

„Pocházím ze Strakonicka, do učení pro šachtu mě přemluvil náborář, nějaký Diviš. Šel jsem, vždyť tehdy měla učiliště obrovské možnosti a my, učni, výhody. Práce pak byla jistá a dobře placená,“ vzpomínal Marosz na polovinu sedmdesátých let minulého století. Po vyučení fáral na Dole 1. Máj, avšak v dělnické profesi dlouho nezůstal. Absolvoval hornickou průmyslovku a dělal revírníka v rubání i centrální údržbě.

„Přežil jsem sloučení několika lokalit. Gabriely s Darkovem, Barbory s Darkovem, 9. května s Darkovem a nakonec i Darkova se spojenými šachtami ČSA a Lazy v Důlní závod 1. Teď už pouze sledují dění v OKD zvenčí,“ pokračoval Marosz s tím, že jedny z prvních jeho kroků vedly po propuštění právě do kanceláře Nové šichty.

„Čekal jsem tam úřednice, na jaké jsme, myslím, všichni zvyklí. Ale překvapila mne příjemná mladá pracovnice, která se mi skutečně věnovala. Bylo vidět, že s lidmi pracuje, má zájem jim pomoci. Nabídla mi několik možností nové práce a kontaktovala potenciální zaměstnavatele,“ nechal se slyšet bývalý zaměstnanec OKD.

Vzhledem ke své profesi, zkušenostem i zálibě ve strojích chtěl Marosz místo ve strojírenství či podobné sféře. „Jedna z nabídek zněla: mistr údržby. To by bylo vhodné místo. Zatím však čekám na výsledek pohovoru,“ uzavřel. Do důchodu mu přitom chybí necelých pět let.

Radek Lukša

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.