Co je Nová šichta?

Program pro odcházející zaměstnance OKD, který nabízí pomocnou ruku
při hledání nového profesního uplatnění.

Aktuality

Z důlního zámečníka pracovníkem bezpečnostní agentury

Z důlního zámečníka pracovníkem bezpečnostní agentury 5.2.2015

První nová šichta a hned lapený zloděj! Tak začal někdejší horník na stonavské šachtě Tomáš Ševčík u celorepublikově působící bezpečnostní agentury Bohemia Marten Security. Fáračky a helmu vyměnil za mundůr a čepici hlídače - někdy rovněž civil z důvodu utajení - a jeho revírem jsou nově prodejní plochy, parkoviště či nákladové rampy supermarketů.

„Už při zaškolení jsem se se služebně starším kolegou podílel na zadržení zloděje v prodejně. Pobuda ukradl půllitr kořalky. Odhalil ho spolupracovník, ale na mne bylo sepisování všech těch papírů, protokolů i jednání s policisty, které jsme přivolali,“ upřesnil Ševčík zaměstnaný teď u Bohemia Marten Security jako pracovník fyzické ostrahy obchodních řetězců.

„Předělat se z horníka na pracovníka ochranky není až tak jednoduché, jak by to mohlo na první pohled vypadat. A nejde jen o osm, deset nebo dvanáct hodin na nohách na šichtě. Je tady mnohem větší kontakt s lidmi – od vedoucích a prodavačů přes zákazníky až po policisty či strážníky. Tak jako jsme na šachtě měli kontroly. Více je v nové práci i zapisování,“ vysvětloval.

Ševčíkovy směny u ochranky se ještě dají prozatím spočítat na prstech obou rukou, nicméně na ty na ČSM dojížděl z Ostravy šestnáct let. „Celou dobu jsem fáral na Severu. Chvilku na centrálním odtěžení a ve strojním úseku, krátce v rubání a nakonec znovu na odtěžení jako důlní zámečník. Skončil jsem v rámci racionalizace pracovních sil v důsledku klesající těžby. Změnit povolání bylo mé vlastní rozhodnutí,“ nechal se slyšet.

Nabídku bezpečnostní agentury objevil ve spolupráci s Michaelou Kühtreiberovou z Nadace OKD, jež se v rámci Nové šichty stará o uplatnění bývalých lidí z těžební společnosti. „S paní Míšou se jednalo opravdu super, musím ji pochválit. Pomohla mi nejenom s životopisem a nasměrováním na shánění nové práce, ale zajímala se i o zpětnou vazbu. Kdykoliv je ochotna mi poradit,“ uvedl Ševčík, o jehož přeměně z havíře na ochranku natáčela reportáž i Česká televize.

Na léta na šachtě každopádně vzpomíná rád, bez pocitu zatrpklosti, zůstali mu tam i kamarádi. „Nebezpečný boj s přírodou jsem vyměnil za řešení konfliktních situací v prodejnách,“ dodal pracovník ochranky.

Chlapů ze šachet si považujeme

Obchodní ředitel bezpečnostní agentury BMS Martin Mrakvia ví, že na bývalé horníky se dá spolehnout po stránce pracovitosti i docházky. Zná to totiž z vlastní zkušenosti! „Deset roků jsem dělal mechanika v úseku důlní dopravy na Dole Vítězný únor, později Odra. A v řadách zaměstnanců naší agentury je řada lidí ze šachet. V Karviné to odhaduji na dvacet až třicet procent,“ řekl. V programu Nová šichta se podle něj domlouvá možné zaměstnání dalších nejméně dvou chlapů končících v OKD. „Nabízíme jim místo pracovníka ostrahy. Požadujeme čistý trestní rejstřík a fyzickou i psychickou zdatnost,“ přiblížil Mrakvia.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.