Co je Nová šichta?

Program pro odcházející zaměstnance OKD, který nabízí pomocnou ruku
při hledání nového profesního uplatnění.

Aktuality

Z horníka programátorem. Radikální změna kariéry v přímém přenosu

Z horníka programátorem. Radikální změna kariéry v přímém přenosu 3.3.2017

• První výsledky projektu Razíme cestu: K práci v IT nakročilo už 29 horníků
• Na druhém semináři 12 horníků, včetně dvou žen
• Na severní Moravě bylo od začátku roku takřka 300 volných pozic pro programátory


Chlebovice, 25. února 2017 – K zásadnímu obratu ve své kariéře dnes nakročilo dalších 12 zaměstnanců společnosti OKD, většinou horníků. Už podruhé se v jedné z lokalit Dolu Paskov, v Chlebovicích nedaleko Frýdku-Místku, sešli zájemci o práci v IT. Po vstupním jednodenním školení základů HTML, kaskádových stylů a JavaScriptu je čeká příprava ke zkouškám do intenzivního kurzu programování a po jeho absolvování stáž v jedné z místních firem. Projekt Razíme cestu společnosti LMC tak hlásí první výsledky.


Dalších šest absolventů, kteří úvodním seminářem prošli již v listopadu, si po třech měsících samostudia ověřilo své znalosti vstupní zkouškou do intenzivního kurzu. Ten startuje již v dubnu. Pokud studenti vytrvají, mají pro své další uplatnění velkou příležitost – Jobs.cz eviduje na severní Moravě od začátku roku bezmála 300 volných pozic, na kterých se mohou kodéři a juniorní programátoři uplatnit. „I kdyby se to podařilo jen jedinému z nich, svůj cíl jsme splnili,“ komentuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.


Na tři desítky zájemců
Práci programátora si tak doposud vyzkoušelo 29 horníků. „Už první seminář byl beznadějně plný. Jeho absolventi byli nadšení a ozývali se další zájemci, proto jsme se s LMC rozhodli pro jeho zopakování. Máme obrovskou radost, že tak velký počet našich zaměstnanců si troufne na tak zásadní změnu kariéry,“ říká Markéta Klopcová z Nové šichty, outplacementového programu společnosti OKD.


Náplň úvodního školení si i tentokrát vzala na starost nezisková organizace Czechitas. Horníkům představila základy programovacího jazyka Javascript a seznámila je s prací v HTML/CSS. „Jde jen o ochutnávku budoucí práce,“ upozorňuje Dita Přikrylová, zakladatelka a ředitelka Czechitas. „Po prvním dnu s programovacími nástroji zvládnou vytvořit základy velice jednoduchých webových stránek a své první piškvorky. I když to samozřejmě není náplň práce programátora, podle našich zkušeností se i na takovém semináři talent a zájem projeví.“


I účastníci dnešního semináře mají možnost pokračovat v samostatném studiu a po složení úvodních zkoušek nastoupit do kurzu Centra celoživotního vzdělávání na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě, financovaném společností LMC. Zkouškami v tuto chvíli prochází šest horníků z první, listopadové skupiny. „Po dnešním přezkoušení mohou dva z horníků v dubnu rovnou nastoupit do intenzivního kurzu. Další zájemci si ještě doplní poznatky potřebné pro složení zbylých zkoušek. Věřím, že v létě budeme moci do severomoravských IT firem předat první plně připravené absolventy,“ shrnuje výsledky Petr Červenka, Centrum celoživotního vzdělávání, VŠB – Technická univerzita Ostrava.


Se zkušeností ze stáže se jim pak mohou otevřít široké možnosti uplatnění. Jobs.cz eviduje na severní Moravě od počátku roku bezmála 300 pozic ve vývoji aplikací a systémů. Na trhu nyní nechybějí jen vysokoškolsky vzdělaní odborníci, ale i juniorní programátoři a kodéři. „Po informacích o prvním semináři pro horníky nás kontaktovalo několik místních firem s tím, že o absolventy programu mají také zájem. Odvaha a ochota se vzdělávat jsou zjevně skvělými předpoklady pro změnu kariéry v jakémkoli věku,“ dodává Tomáš Ervín Dombrovský z LMC.


Projekt Razíme cestu iniciovala a financuje společnost LMC, která už dvacet let prosazuje změny na českém trhu práce. Do její rodiny patří například portály Jobs.cz, Prace.cz, Seduo.cz, EasyTask.cz nebo mobilní aplikace Práce za rohem. LMC se snaží o neustálé zlepšování podmínek pro zaměstnance, rozšiřování možností pružnější a svobodnější práce, ale také zodpovědnosti za vlastní kariéru, a to především skrze celoživotní vzdělávání.

 

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.