Co je Nová šichta?

Program pro odcházející zaměstnance OKD, který nabízí pomocnou ruku
při hledání nového profesního uplatnění.

Aktuality

Zkušenosti se šachty se hodí i v čistírnách odpadních vod

Zkušenosti se šachty se hodí i v čistírnách odpadních vod 5.12.2014

Když svého času potřebovali v čistírně odpadních vod (ČOV) v Hradci nad Moravicí vyměnit u biokontaktoru, jenž je srdcem tohoto zařízení, hřídel a ložiska, učinili to chlapi vychovaní šachtou doslova po havířsku. A snad desetkrát levněji než konkurence, jak upozornil bývalý důlní slaboproudař Zdeněk Kolář provozující nyní živnost v tomto oboru.

„Kdyby tam tehdy přijeli zástupci výrobce této technologie ze středních Čech, potřebovali by sundat střechu a povolat jeřáb pro zvednutí biokontraktoru. Já si s kamarády ze šachty, co pro mě pracují, poradil. Máme zkušenosti, umíme improvizovat, takže jsme si vyrobili přípravky a použili zvedák známý také jako hupcuk,“ líčil živnostník z Doubravy.

Ten se pustil do podnikání v roku 2000, kdy v tuzemsku v oblasti čistíren nastal boom. „Čistírny je totiž zapotřebí provozovat. Podobně jako například těžní jámy na šachtě, které se každý den profárávají, pravidelně kontrolují a podle aktuální potřeby i udržují,“ popsal Kolář svou hlavní činnost. Klíčů od čističek nejen na Karvinsku má ve svém voze slušnou hromádku.

Kolář je vyučeným mechanikem elektrických zařízení avšak v nové profesi využívá i znalostí se zámečničiny, mechaniky nebo chemie. „Mám na provozování čističek odbornou koncesi. Zkoušky jsem dělal u České inspekce životního prostředí a Povodí Odry,“ pokračoval živnostník, který si časem přibral také kontrolní odběry či vzorkování. Pracuje i pro Zdravotní ústav.

Z havírny přitom odešel po necelých třiceti letech již jako zavedený podnikatel, navíc jeden z prvních drobných živnostníků v jeho novém oboru. „Moje manželka mě záhy následovala. Teď podnikáme společně, žena vede především veškerou agendu. Jsme svými vlastními pány, i když není výjimkou, že děláme od rána do večera,“ přiblížil.

Na doubravskou šachtu Kolář – tak jako naprostá většina jeho mužských příbuzných – přišel v roce 1979. Původně na výpočetní středisko. Pak k povrchovým slaboproudařům, a když zjistil, že ti důlní berou více, stal se na osmadvacet let jedním z nich. Po útlumu Doubravy byl krátce také na ČSA. „Dost z toho ve mně zůstalo. S chlapy jsem stále v kontaktu,“ zakončil.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.